Smartfon w samochodzie. 10 najważniejszych cech na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia oraz akcesoriów

Czym kierować się wybierając smartfona do samochodu? Jaki jest idealny smartfon do auta? Jakie cechy powinien posiadać telefon, wykorzystywany jako asystent kierowcy i nawigacja? Jakie akcesoria niezbędne są do samochodu i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Spróbuję odpowiedzieć na te pytania z punktu widzenia zwykłego użytkownika na podstawie osobistych doświadczeń w korzystaniu z tego typu urządzeń.

Przedstawiam poniżej 10 najważniejszych elementów na które należy zwrócić uwagę przy planowanym zakupie smartfona oraz podczas jego użytkowania w samochodzie.

 

  1. Pojemna bateria i szybkie ładowanie

Do bezproblemowego używania smartfona w samochodzie np. jako nawigacji wymagane jest szybkie ładowanie baterii, wyczerpującej się podczas użytkowania i korzystania z aplikacji. Istotna jest także jej pojemność. Zalecana minimalna jej pojemność to 3000 mAh. Niektóre smartfony mają specjalny tryb szybkiego ładowania tzw. Turbo Power  (znany także jako Super Charge lub Quick Charge). Bateria w tym trybie uzupełniana jest w krótkim czasie, umożliwiającym dalsze korzystanie z urządzenia. Jednak w  warunkach wysokiej temperatury w samochodzie jest  to niestety najczęściej „marzenie ściętej głowy”.  Generalnie źródło zasilania czyli bateria to „pięta Achillesowa”  smartfona. Warto więc sprawdzić jak zachowuje się bateria pracującego telefonu, podpiętego do gniazda zapalniczki w różnych warunkach. Czy np. poziom naładowania się zwiększa – czy nie, czy bateria szybko się nagrzewa, powodując konieczność wyłączenia a tym samym uniemożliwiając dalsze korzystanie z urządzenia. Może być to szczególnie irytujące, gdy np. w połowie drogi  do celu, do którego prowadzi nas nawigacja zostanie ona zamknięta a nagrzany telefon wyłączony. Tymczasowym rozwiązaniem tego problemu może być posiadanie zapasowej, naładowanej i schłodzonej baterii, która wydłuży czas działania urządzenia i/lub zakup powerbanku umożliwiającego doładowanie wyczerpanej baterii.

  1. Chłodzenie smartfona

Istnieją specjalne aplikacje tzw. Coolery, umożliwiające schładzanie urządzenia, jednak zwykle ich działanie sprowadza się do zamykania zbędnych usług lub aplikacji działających w tle urządzenia, co na pewno tylko nieznacznie wydłuży czas pracy baterii. Pewnym sposobem na obniżenie temperatury baterii uruchomionego smartfona może być programowe obniżenie taktowania procesora. Wystarczającą wartością jest tutaj ok 400 MHz. Do korzystania z wielu programów np. nawigacji, asystentów samochodowych itp. nie jest wymagana pełna moc procesora. Wykorzystywana ona jest często w bardziej wymagających grach. Ręczne obniżenie jego szybkości, po zainstalowaniu ze sklepu i uruchomieniu odpowiedniej aplikacji wymaga jednak zwykle wcześniejszego zrootowania, czyli odblokowania systemu Android urządzenia. Może wiązać się to z utratą gwarancji producenta. Na nagrzewanie się urządzenia duży wpływ ma także rodzaj etui, obudowy telefonu i to z czego  jest ona wykonana.  np. z aluminium, innego metalu, czy jest plastikowa oraz czy posiada otwory pozwalające odprowadzać wysoką temperaturę na zewnątrz, obniżając jego temperaturę. Wreszcie temperatura smartfona zależy od warunków w jakich jest użytkowane urządzenie m. in. miejsca i sposobu mocowania uchwytu.

  1. Dopasowanie uchwytu samochodowego do smartfona

Część uniwersalnych uchwytów samochodowych posiada specjalny otwór, umożliwiający podłączenie smartfona do gniazda zapalniczki. Najczęściej znajduje się on pośrodku uchwytu. Jeśli smartfon będzie posiadał gniazdo micro-USB umieszczone niesymetrycznie względem obudowy pojawi się problem z podłączeniem do niego kabla, bo będzie ono zasłonięte. No chyba, że obrócimy telefon o 180 stopni w obudowie lub gdy posiadamy dedykowany uchwyt do danego  modelu telefonu. Każdy ma także swoje nawyki i przyzwyczajenia co do sposobu zamontowania urządzenia w określonej  orientacji ekranu (pozioma lub pionowa). Dlatego przed zakupem należy upewnić się czy uchwyt będzie kompatybilny do wybranego smartfona.

Przetestowałem sporą ilość uchwytów różnych typów, różnych producentów. Chciałem podzielić się swoimi uwagami do dwóch najpopularniejszych rodzajów tych akcesoriów.

Uchwyty mocowane do szyby

Wady takiego typu to: ograniczona widoczność przez przednią szybę samochodu, cena (zwykle minimum kilkadziesiąt złotych), nadmierne nagrzewanie się telefonu w słoneczne dni, w konsekwencji uniemożliwiające ładowanie baterii smartfona w czasie jazdy. W upalne dni korzystanie z takiego uchwytu może prowadzić do szybkiego całkowitego wyłączenia się urządzenia z powodu wysokiej temperatury i  brak możliwości dalszego korzystania np. z nawigacji.  Ich zaletą jest to, że smartfon umieszczony jest w zasięgu ręki, na wysokości poziomu oczu, dzięki czemu nie trzeba „szukać” go wzrokiem. Przy wyborze tego rodzaju uchwytu polecam te, które zbudowane są z nieruchomego ramienia i samego uchwytu, obracanego na kulce w dowolnej płaszczyźnie. Odradzam natomiast te, które posiadają elastyczne ramię (drut obleczony gumą). Powodują one trzęsienie się i podskakiwanie telefonu w uchwycie na każdej nierówności drogi. Gdyby uchwyty takie miały wbudowane wiatraki w celu schładzania wpiętego w nie smartfona, podobnie jak podstawki chłodzące do laptopów oraz specjalny „daszek” osłaniający ekran przed promieniami słonecznymi wybór takiego uchwytu wydawałby się oczywisty. Pozostaje mieć nadzieję, że producenci akcesoriów zwrócą uwagę na ten problem i zaproponują wkrótce konkurencyjne względem klasycznych i przestarzałych już rozwiązań – nowe, bardziej efektywne.

Uchwyty mocowane w kratce wentylacyjnej

W różnych samochodach kratki wentylacyjne rozmieszczone są w różnych miejscach deski rozdzielczej. Minusem korzystania z takich uchwytów jest więc konieczność szukania wzrokiem telefonu w czasie jazdy oraz brak możliwości użycia go jako rejestratora jazdy. Do niewątpliwych zalet takiego rodzaju uchwytu zaliczyć należy chłodzenie pracującego urządzenia nawiewem systemu wentylacji samochodu. Chłodzenie zimnym, klimatyzowanym powietrzem w upały pozwala korzystać z telefonu przez wiele godzin. Rozładowywana w trakcie jazdy bateria może być bezproblemowo doładowana z gniazda zapalniczki. Dokładając do tego nieograniczoną widoczność przez przednią szybę, niską cenę (od kilkunastu, do kilkudziesięciu złotych) oraz prosty montaż jest to moim zdaniem najlepszy wybór na letnie wyprawy.

  1. Głośniki, umożliwiające wyraźny odbiór komunikatów dźwiękowych podczas jazdy samochodem.

Większość urządzeń dostępnych na rynku posiada jeden głośnik, który jest zwykle zlokalizowany w tylnej części obudowy . Pracujący silnik auta, rodzaj używanych opon, rozmowy pasażerów lub grające radio skutecznie zagłuszają dźwięki telefonu. Dodatkowo komunikaty tłumione mogą być przez uchwyt montażowy, którego tylna ścianka przylega do otworów głośnikowych telefonu. Ponieważ smartfon wykorzystujemy w aucie najczęściej do nawigacji lub jako asystenta kierowcy pożądane są głośniki znajdujące się nie z tyłu lecz po stronie ekranu smartfona. Coraz więcej urządzeń mobilnych producenci wyposaża właśnie w takie rozwiązanie. Dodatkowo zyskujemy zwykle w ten sposób polepszenie parametrów dźwięku oraz efekt stereo.  Brak przednich głośników w smartfonie może zrekompensować posiadanie bezprzewodowego zestawu głośnomówiącego lub połączenia z radiem.

  1. Aktualny system operacyjny Android

Podobnie jak w przypadku pamięci operacyjnej- wersja systemu zainstalowanego w urządzeniu mobilnym powinna być jak najwyższa. Zalecane minimum to Android Lollipop (5.0), który w  stosunku do wcześniejszej wersji znacznie poprawił oszczędzanie baterii i wydłużył czas pracy urządzenia. Zapewnia też lepszą wydajność i szybkość reagowania aplikacji, poprawę obsługi kamery video i in. Sprzedawane aktualnie smartfony w większości posiadają wersje 6 i 7 zielonego robota. Wiodący na rynku producenci deklarują zwykle przyszłe aktualizacje systemu operacyjnego, dlatego jeśli chcemy mieć aktualnego Androida warto zainteresować się właśnie nimi.

  1. Dobra kamera/aparat

zapewniający dobre jakościowo zdjęcia/filmy naszego mobilnego rejestratora jazdy. Od parametrów technicznych kamery i jakości  rejestrowanego obrazu zależeć będzie czytelność naszych nagrań i ich przydatność w charakterze ewentualnego materiału dowodowego. Pożądane funkcje wbudowanego aparatu cyfrowego to:  szybkie automatyczne ustawianie ostrości (autofocus), obiektyw szerokokątny, nagrywanie video z szybkością min. 25-30 klatek/sekundę przy rozdzielczości min. 720P, funkcje poprawiające jakość  w trudnych warunkach oświetleniowych, stabilizacja obrazu

  1. Wystarczająca ilość miejsca na dane i aplikacje

Pamięć wewnętrzna czyli tzw. storage jest to odpowiednik dysku twardego komputera w smartfonie. Im większa – tym więcej aplikacji można zainstalować, więcej filmów, zdjęć zarejestrować. Zalecana minimalna jego wielkość to 16 GB. Warto także zaopatrzyć się w kartę pamięci SD, która pozwoli odciążyć storage.

  1. Wielkość i jasność ekranu

Duży wyraźny ekran min. 4,5 cala, gwarantujący czytelność wyświetlanych informacji. Dobra widoczność szczegółów  na ekranie w nasłonecznionym samochodzie to marzenie wielu użytkowników mobilnych urządzeń. Niestety ekrany smartfonów nie posiadają cech wyświetlaczy e-ink, które  dostępne są w elektronicznych czytnikach e-booków. Ekrany takie na jednym ładowaniu wytrzymują bardzo długo, pobierając małe ilości energii, odzyskiwanej światłem, pozwalając na bezproblemowe korzystanie w warunkach wysokiego nasłonecznienia. Wracając jednak do rzeczywistości -istotne aby manualna lub automatyczna regulacja jasności umożliwiała w miarę przyjazne korzystanie z urządzenia w aucie.

  1. Wystarczająca wielkość pamięci RAM

Obowiązuje tu zasada im więcej tym lepiej. W obecnej chwili wydaje się, że absolutne minimum stanowi ilość 2GB pamięci tymczasowej, która odpowiada m. in za szybkość i płynność działania aplikacji zainstalowanych w smartfonie

  1. Wbudowane odbiorniki/nadajniki

Większość sprzedawanych obecnie smartfonów oraz tabletów posiada wbudowane odbiorniki oraz nadajniki wykorzystywane przez aplikacje dedykowane dla kierowców podczas jazdy samochodem. Są to m. in. moduły bluetooth, GPS, modem 3G/4G(LTE). Wbudowany modem 3G/4G(LTE) umożliwia korzystanie z mobilnego internetu. Wymagane jest oczywiście posiadanie karty SIM z aktywnym internetem w określonym standardzie. Pozwala on  w czasie jazdy korzystać z map online, pobierać aktualizacje, bieżący traffic czyli informacje o utrudnieniach drogowych i korkach. Symbole 3G, 4G (LTE) oznaczają generację standardu odbiornika i szybkość odbierania transmisji bezprzewodowej od operatora sieci komórkowej i zamieniania go na sygnał zrozumiały przez urządzenie. Istnieją oczywiście zewnętrzne modemy podłączane zwykle przez gniazdo USB. Jednak wiszące na kablu odbiorniki komplikują swobodne korzystanie z urządzenia i najlepiej gdy modem taki jest wbudowany wewnątrz smartfona. Technologia bluetooth umożliwia w samochodzie zazwyczaj korzystanie z zestawów głośnomówiących lub słuchawek do odbierania/inicjowania połączeń telefonicznych  bez odrywania rąk od kierownicy a tym samym zgodną z przepisami, bezpieczną  jazdę. Bluetooth daje też możliwość bezprzewodowego odtwarzania muzyki ze smartfona w głośnikach radia samochodowego wyposażonego w taki odbiornik lub przez samodzielne głośniki bluetooth/zestawy głośnomówiące montowane w samochodach. Wbudowane odbiorniki GPS (Global Positioning System) pozwalają na ustalanie naszego położenia (lokalizacji) poprzez odbieranie sygnału z satelit, krążących po orbicie Ziemi i korzystanie z programów do nawigacji. Producenci obok różnych odbiorników/nadajników wyposażają swoje produkty w różne czujniki. W specyfikacjach sklepowych a niestety często także opisach technicznych brak jednak szczegółowej informacji na ten temat. Dostępność czujników: orientacji, zbliżeniowego, magnetycznego, temperatury, dźwiękowego, żyroskopu, akcelerometru, jasności sprawiają, że nasz smartfon zyskuje nowe zmysły, zwiększające jego możliwości. Dostępnych jest wiele aplikacji sprawdzających i testujących sensory wbudowane do urządzenia. Przed zakupem warto to sprawdzić. Szczególnie w samochodzie mogą się przydać te związane z obsługą poleceń głosowych.

Tagged with: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*